Nowa ustawa Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017r. (Dz.U. z 2017r., poz. 1566 ze zm. ), z dniem 1 stycznia 2018 r. wprowadziło nowe zasady ustalania opłaty za usługi wodne. Na wójtów, burmistrzów prezydentów miast nałożono nowy obowiązek ustalenia opłat i jej pobrania za usługę wodną za zmniejszanie naturalnej retencji terenowej.
Podstawą prawną opłaty jest art. 269 ustawy Prawo wodne, zgodnie, z którym uiszcza się opłatę za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznej czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Zgodnie z art. 270 ust. 7 ustawy Prawo wodne, wysokość opłaty za ww usługę wodną zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej. Sposób obliczenia opłaty za tę usługę wodną reguluje art. 272 ust. 8 ww ustawy wskazując, że wysokość opłaty ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznej czynnej oraz czasu wyrażonego w latach.
Władający nieruchomością o powierzchni powyżej 3500 m2, którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70%, zobowiązani są do przedstawienia danych dot. m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznej czynnej, do Wójta Gminy Chrzypsko Wielkie w terminie do 26.03.2018r. dostarczając wypełnione oświadczenie.
Oświadczenie dostępne jest w formie papierowej w Urzędzie Gminy pokój numer 5.oraz w formie elektronicznej do pobrania na stronie internetowej Urzędu Gminy Chrzypsko Wielkie w BIP Gminy.
Wójt, w formie informacji, przekaże podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne, wysokość przedmiotowej opłaty, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty. Wniesienie opłaty powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono informację na rachunek bankowy Urzędu gminy, wskazany w informacji. Opłatę wnosi się za okresy kwartalne.
Jednostatkowe stawki opłat za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej określono w § 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne ( Dz. U. z 2017 r., poz. 2502 ) i wynoszą:
1) bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych
z gruntem – 0,50 zł za 1 m2 na 1 rok ;
2) z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności:
a) do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,30
zł za 1 m2 na 1 rok,
b) od 10 do 30 % odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem –
0,15 zł na 1 m2 na 1 rok,
c) powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem
– 0,05 za 1 m2 na 1 rok.